הצהרת נגישות שליחת דואר אלקטרוני סגירת חלון
whatsapp

פוליאוריטן הוא אחד המבודדים התרמיים (מונעים מעבר קור או חום) הטובים שבנמצא, וזה אכן אחד השימושים החשובים בו. כמה תכונות חשובות עושות את הפוליאוריטן למבודד תרמי טוב ומבוקש כל כך:

יכולת בידוד גבוהה: לקצף הפוליאוריטן מבנה מרחבי של תאים קטנטנים וסגורים, ולכן מקדם ההולכה התרמית שלו נמוך מאוד. המבנה הזה נשאר יציב לאורך זמן רב, ולכן נשמרת תכונת הבידוד שלו לאורך שנים ארוכות.

ספיגת מים נמוכה: בזכות המבנה של התאים הסגורים, פוליאוריטן איננו סופג מים גם לאורך תקופה ארוכה של חשיפה למים או לחות. בכך נשמרת יעילותו של בידוד תרמי וגם מושג כושר ציפה גבוה מאוד – גבוה עד כדי כך שפוליאוריטן זוכה לשימוש צבאי בהקניית יכולת ציפה לכלים כבדים מאוד.
 
רצף בידוד: מרווחים בבידוד (למשל, כאשר מבודדים בעזרת לוחות) יוצרים "גשרים תרמיים" שמעבירים קור וגורמים להתעבות אדי מים בנקודות החיבור. התזת פוליאוריטן מוקצף יוצרת שכבה אחידה, רציפה ונטולת מרווחים ובכך מושג בידוד תרמי טוב יותר לשטחים גדולים יותר.
 
זמן קיום ארוך: אם רק איננו חשוף לשמש, הפוליאוריטן המוקצף אינו מתבלה, נשאר יציב במבנהו, בנפחו ובתכונותיו, ולכן יכול להמשיך ולתפקד בתור מבודד תרמי בעל תכונות מעולות לאורך שנים רבות.
 
גמישות הישום: ניתן להתיז פוליאוריטן על גבי קירות בין אם הם ישרים או מקומרים, למלא חללים בין קירות כפולים ובין קירות וחיפויי אבן, למלא חללים מתחת לרעפים, בין רעפים לגג, מתחת לשכבת בטון בגג או בין תקרת "רביץ" לגג, ועוד כהנה וכהנה. בעצם, ניתן להתיז פוליאוריטן בכל מקום שרק אפשר להגיע אליו. ניתן גם להתיז פוליאוריטן על צנרת ועל מערכות מורכבות אחרות, ובכך להמנע מן הצורך לייצר ולהתקין שכבות בידוד תרמי לפי צורה מוגדרת ומסויימת.
 
יישום מהיר: פוליאוריטן בהתזה מיושם במהירות רבה ובהספקים גבוהים – מאות ואף אלפי מטרים רבועים ביום – ובכך מושג חיסכון כספי ניכר. הפוליאוריטן המותז מתנפח תוך שניות עד פי 25 מנפחו הנוזלי, ולכן היישום שלו מהיר ויעיל ביותר.
 
חוזק מכני: לפוליאוריטן המותז והיבש חוזק מכני מעולה, אם בלחיצה ואם במתיחה. תכונה זו מאפשרת ליישם עליו חיפויי גמר מסוגים שונים, הן על קירות והן על גגות.
  
בטיחות אש: קצף הפוליאוריטן מתאים לכל דרישות בטיחות האש כפי שהן מוגדרות בתקן הישראלי 921 המתייחס לקצפי בידוד תרמי לסוגיהם.
 
עובי שכבה קטן: מכיוון שהפוליאוריטן הוא מבודד תרמי טוב כל כך, ניתן ליישם אותו בשכבות דקות יותר מחומרי בידוד אחרים. כך חוסכים בעובי הקירות ומותירים יותר שטח אפקטיבי לשימוש הדיירים מבלי להגדיל את נפח המעטפת החיצונית של המבנה.
 
תודות לכל התכונות האלו הפך הפוליאוריטן לחומר בידוד תרמי מבוקש מאוד בעולם, ויעילותו מוכחת זה למעלה מ-30 שנה. פוליאוריטן משמש לבידוד קירות, גגות ורצפות במבני מגורים ובמבני ציבור; לבידוד גגות במבנים תעשיתיים ובמבנים מסחריים; בידוד תרמי של לולים, רפתות ומבני חקלאות אחרים למיניהם; לבידוד בתי קירור ובתי אריזה, שרגישים במיוחד לחילופי טמפרטורות; לבידוד משאיות קירור ומקררים, אם ביתיים ואם תעשיתיים; לבידוד מערכות לחימום מים ומערכות סולריות למיניהן; לאמצעי ציפה, החל ממצופים לילדים ועד לכלי מלחמה אמפיביים; ולעוד שימושי בידוד תרמי רבים ומגוונים שתקצר היריעה מלפרטם.

כללי על בידוד תרמי

בידוד תרמי (נכון יותר לאיית "תרמי") משמעותו מניעה של מעבר חום או קור בין שני חללים. בידוד תרמי חיוני לשמירת טמפרטורה סבירה בתוך מבנים ולחיסכון באנרגיה הדרושה לחימומם או לקירורם.
בידוד טרמי בידוד טרמי בידוד טרמי

יתרונות של בידוד תרמי

בידוד תרמי חיוני גם לשם שמירת קור או חום לאורך זמן ללא השקעת אנרגיה – למשל בהובלת מזון ומשקאות חמים או קרים. בידוד תרמי מתבצע בעזרת חומר בידוד שמפריד בין שני החללים, ועל-מנת שחומר בידוד כזה יציע ערכים גבוהים של בידוד תרמי הוא חייב להכיל אויר רב, להיות קל במשקל ולהיות אטום ללחות.

בידוד תרמי באתר הבידוד האמיתי

בחברת "הבידוד האמיתי" מתמחים בנושא של בידוד תרמי באמצעות פוליאוריטן מוקצף, שנחשב לאחד החומרים הטובים והמקובלים בעולם לצורך בידוד תרמי יעיל, זול וארוך טווח.
בידוד טרמי בידוד טרמי בידוד טרמי

 

על בידוד טרמי באקלים קיצוני

משנה לשנה הקיץ הישראלי הולך ונעשה ארוך ומעיק יותר עם חודשים ארוכים שבהם החום הוא קשה מנשוא. בהלימה כך גם החורף הולך ונעשה קר יותר עם סופות גדולות שמאיימות לפגוע בנכסים שאינם נהנים מבידוד איכותי. במקביל הולכת וגוברת המודעות לחיסכון באנרגיה ובהוצאות החשמל כחלק מיצירת סביבה בריאה יותר. הבידוד הטרמי משקף אם כן את הניסיון לתת מענה להקצנת מזג האוויר תוך צמצום ההוצאות על חשמל והקטנת זיהום האוויר והמים כתוצאה מהפקתו.

איך נשמור על הבית שלנו?

כחלק מהשמירה על הבית שלנו ומהניסיון לחסוך בהוצאת החשמל חשוב לבצע בידוד טרמי איכותי לבית. בידוד כזה עשוי לחסוך משמעותית את הצורך לחמם או לקרר את הבית ומכאן יעילותו הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך. זהו חלק מהמגמה הירוקה שנפוצה בעולם המערבי ובאה לידי ביטוי גם בענף הבניה. השימוש בחומרי בידיד איכותיים מאפשר לשמור על טמפרטורה מאוזנת וקבועה בתוך מבנים. בידוד נעשה על רצפות, קירות, גגות וחלונות.

היתרונות הברורים

מעבר לחיסכון המשמעותי בחשמל בידוד איכותי מייצר איכות חיים אחרת ומאפשר לשמור על קירות הבית, היסודות והגג למשך שנים רבות. בידוד טרמי מבוסס על אוויר כאשר המטרה היא לעשות שימוש בחומר שמכיל כמה שיותר בועות אוויר מזעריות שבתוכן נמצא האוויר. בדרך זו לא נספגים מים ולחות שעלולים לפגוע באיכות הבידוד. אחר החומרים המובילים ביותר בתחום של בידוד טרמי הוא הפוליאורטן.

פולאורטן כשחקן מוביל

תכונותיו הייחודיות של החומר הופכות אותו לאידיאלי ליצירת בידוד של כל מבנה או חלל וגמישות מאפשרת לבודד באמצעותו כל דבר החל מקירות הבית המשך בגג וכלה ברצפות הבית והמזגן. מעבר לכך פוליאורטן הוא בעל משקל מזערי מה שמאפשר להשתמש בו במגוון שיטות, בין אם בהזרקה, בין אם בריסוס והתזה ובין אם במריחה. תכונה נוספת וחיונית שלו היא העלות הנמוכה שלו לעומת חומרים אחרים. תכונה אחרת שנחשבת ליתרון ממשי של פוליאורטן היא היותו עמיד בשימוש בכימיקלים ובעל מוליכות חום נמוכה למדי. כל אלו לצד יכולת בידוד מצוינת הופכים אותו לחומר מבוקש למדי בתחום הבידוד ולשחקן מוביל בחברות מקצועיות.